Wieża jasnogórska

Jasnogórska wieża, dzięki której klasztor widoczny jest z odległości kilkunastu kilometrów, powstała dopiero w latach 1617-1622. Pięciokrotnie została odbudowywana po pożarach, ostatnio w 1900 r., kiedy to nieostrożni pątnicy, puszczając sztuczne ognie, spowodowali zaprószenie ognia.

Obecnie wieża mierzy 106,3 m (17 m więcej od swojej poprzedniczki), jest odchylona od pionu o 78 cm. Jej podstawa pochodzi z 1714, a resztę dobudowano w 1906 r. Pod jej podstawą znajduje się zasypana średniowieczna studnia.

Na wieżę prowadzi 516 schodów. Na wierzchołku znajduje się krzyż, a pod nim kruk z bochenkiem chleba w dziobie (herb Zakonu Paulinów). Budowla nosi cechy wieży barokowej.

Na galeriach mieszczą się figury:
na górnej, autorstwa
Piusa Welońskiego, świętych Wojciecha, Stanisława, Augustyna oraz papieża Leona XIII, a na dolnej, zaprojektowane przez Władysława Rudlickiego, świętych Jadwigi, Floriana, Kazimierza i Pawła Pierwszego Pustelnika.

Na wieży, pomiędzy pierwszą a drugą kondygnacją, usytuowany jest zegar,wyposażony w 36 dzwonów. Napędza się samoczynnie mechanizmem trzech przeciwwag i co kwadrans wygrywa melodie maryjne.

Chcesz wiedzieć więcej? Zamów przewodnika!

+48 34 365 38 88

  Gdzie jest centrum

  Kontakt